Pohotovost – bezpečnost

(HN/Osobní finance) Samotný antivirový program dnes již počítač neochrání. Nežádoucí programy z webu mohou stát společnost i tisíce korun.

Co je potřeba si uvědomit?

Při každodenní práci s počítačem se téměř každému uživateli nahrávají do počítače miniaturní programy, aniž by o tom věděl. Jejich více či méně závažné varianty jsou všude. Na internetových stránkách předních světových firem, na internetových obchodech, na portálech a zejména na stránkách s erotickým či nelegálním obsahem. V mnoha případech nejsou aplikace nebezpečné, na počítači však být nemusí. A není těžké se jich zbavit.

Antivirový program dnes rozhodně nestačí

Běžný antivirový program dnes již počítač chrání jen minimálně. "Všem lidem, kteří k nám přinesou napadené počítače, doporučujeme, aby si vedle antivirových programů pořídili také takzvané firewally, které je třeba ochrání před tím, aby se jim do počítače někdo naboural, nebo aby naopak špionážní program z přístroje komunikoval se svým tvůrcem. Podle mého názoru je dnes firewall již důležitější než samotný antivirus," uvedl Vít Sobotka, obchodník firmy Počítačová pohotovost. Základní verzi firewallu lze z internetu stáhnout bezplatně. Pokud se uživatelé spokojí jen s tou nejnutnější obranou, nezaplatí ani korunu. Pokud si práce na internetu žádá maximální bezpečnost, je bude stát jedna licence na plnohodnotný obranný program od jednoho do tří tisíc korun v závislosti na výrobci. Firewally zdarma nabízí například česká firma Kerio, nebo americký podnik Zone Labs. Také největší výrobci antivirů, firmy Symantec a McAfee, mají svá řešení pro internetovou bezpečnost, avšak ne zdarma.

Počítač je nutné čistit od špionážního softwaru!

I přes sebevětší opatrnost se někdy do PC nežádoucí programy dostanou. V takové chvíli je třeba sáhnout po programu, který je schopen počítač od nezvaných hostů vyčistit. V současnosti nejrozšířenější nástroj Ad-Aware je na internetu k dispozici zdarma pro soukromé využití, za malý poplatek pro firemní účely. Podobně je tomu i u konkurenčních programů. Uživatelsky příjemná aplikace SpyWare Doctor společně s množstvím dalších je k dispozici bezplatně na stránkách www.download.com, v sekci Internet Tools. Optimální je těmito aplikacemi PC čistit aspoň jednou za týden. Software jako je Ad-Aware totiž může odhalit také takzvané dialery, což jsou programy, které internetové připojení přesměrují na drahé linky a uživatelé tak mnohdy za internet platí mnohatisícové částky. Kdo údržbu svého PC zanedbá, nevšimne si škodlivého softwaru a zaplatí proto mnohatisícový telefonní účet, nemá téměř šanci na to, že někdy své peníze ještě uvidí. Český Telecom totiž musí částku operátorům v zahraničí vyúčtovat a nahrazení škody je tak na osobě, která dialer do počítače nainstalovala. Bohužel není možné vždy jednoznačně určit, zda byl do PC škodlivý program nainstalován uživatelem, nebo do počítače pronikl bez jeho vědomí.

Když je nejhůř, pomůže specializovaná firma

Zejména domácí počítače jsou mnohdy velmi špatně zabezpečené. Aktualizace antivirových programů trvá dlouho, operační systém Windows není možné aktualizovat, protože je nelegální a firewally jsou převážně záležitostí počítačových odborníků. To jsou nejčastější důvody, proč jsou domácí počítače nejvíce ohroženy. "Zhruba padesát procent všech počítačů, které k nám lidé přivezou, je napadeno programy, které se do nich nainstalovaly z internetových stránek," řekl Sobotka. Vyčištění a opravení takto napadeného PC trvá zhruba 4 hodiny, což jsou asi dva tisíce korun. Podvodné a špionážní programy se nejčastěji vyskytují na stránkách s erotickým obsahem a na pirátských stránkách. Dobrou obranou proti nim je se těmto webům vyhnout, tvrdí odborníci.